Na rowerze wśród lasów i wzgórz – powiat pajęczański.

2006/10/13

Teren powiatu pajęczańskiego obfituje w turystyczne atrakcje i doskonale nadaje się do uprawiania różnych form aktywnego wypoczynku. Od niedawna amatorzy dwóch kółek mają do dyspozycji 5 oznakowanych rowerowych szlaków wyznaczonych wśród lasów i wapiennych wzgórz Załęczańskiego Parku Krajobrazowego.

Szlak dwóch starych lip

Zaczyna się pod 700-letnią lipą przy plebanii w Pajęcznie, wiedzie drogą do Dylowa, zagłębia się w las i prowadzi dalej do Siemkowic, dawnej siedziby rodu Siemkowskich herbu Oksza. W tej miejscowości warto obejrzeć otoczony fosą dwór obronny z XVI wieku, w którym zachowały się romańskie mury z kamienia polnego, renesansowe i barokowe motywy architektoniczne. W parku podworskim rosną pomnikowe drzewa, w tym potężna, prawdopodobnie najstarsza w Polsce lipa szerokolistna, której pień ma w obwodzie 7 metrów.

Będąc w Siemkowicach trzeba zwiedzić także kościół parafialny pw. św. Marcina, w którym zachowały się płyty nagrobne Jerzego Siemkowskiego i Zofii z Bielskich Boguckiej. Znajduje się tu także tablica pamiątkowa poświęcona Ludwikowi Niemojewskiemu. Za udzielenie pomocy powstańcom 1863 roku został on zesłany na Sybir. Po powrocie zajął się działalnością literacką.

W obrębie siemkowickiego cmentarza zachowała się kaplica grobowa Karśnickich i grobowce przedstawicieli okolicznego ziemiaństwa.

– Atrakcją szlaku jest rezerwat Mokry Las, chroniący okazy dębów, sosen i jodeł, liczące nawet 200 lat – mówi Jadwiga Freus z biura informacji turystycznej w Siemkowicach. – Przy lesie znajduje się rozlewisko zwane Białym Ługiem, w sezonie porośnięte liliami wodnymi. Jest też sosna nazywana kaplatą, a w lesie obfitość grzybów i nieodkrytych zakątków. Drogi nie są ruchliwe, można spotkać życzliwych ludzi i spróbować miejscowego smakołyku – tartego chrzanu.

Szlak wraca do Pajęczna poprzez Szczyty, Sadowiec i Dylów Rządowy.

Szlak działoszyńskiego przełomu Warty

Zaczyna się również w Pajęcznie, ale kieruje w stronę Niwisk Górnych i dalej do Działoszyna, prowadząc krawędzią działoszyńskiego przełomu Warty.

Płynąca tędy rzeka rozcięła wapienne skały jurajskie i osady lodowcowe na głębokość 20 – 60 metrów. To niezwykle piękny krajobrazowo, cenny przyrodniczo i atrakcyjny turystycznie odcinek rzeki.

W samym Działoszynie koniecznie trzeba zobaczyć kościół Marii Magdaleny i odnawiany właśnie pałac Męcińskich z rozległym parkiem. Mijając most na Warcie w Działoszynie, przy widocznym z lewej strony starym młyńskim jazie, szlak skręca wzdłuż koryta rzeki. W Lelitach trzeba pokonać Wartę po wąskiej kładce. Po drodze można podziwiać pomnikową sosnę z kapliczką w Nowych Gajęcicach. Szlak wiedzie przez Makowiska, Czerkiesy, Kordynie, szczyt Miedziowej Góry i wraca do Pajęczna.

Szlak wapiennych wzgórz Załęczańskiego Parku Krajobrazowego

Rozpoczyna się na rynku w Działoszynie i osiąga szczyt Góry Wiatracznej, skąd roztacza się wspaniały widok na miasto i okolicę. We wrześniu 1939 żołnierze polscy ostrzeliwali stąd ogniem artyleryjskim oddziały niemieckie, nacierające od strony Raciszyna.

Wyznaczona droga wiedzie dalej m.in. wzdłuż rezerwatu Dąbrowa w Niżankowicach, gdzie okazy dębu szypułkowego mają 140 lat. Atrakcją tego szlaku jest wieś Bobrowniki, w której zachowały się przykłady zabytkowej drewnianej zabudowy. Drogą tą dotrzemy do Żabiego Stawu, zbiornika położonego kilkadziesiąt metrów powyżej dna Warty. Od końca maja przez wiele tygodni powierzchnia stawu jest pokryta kwiatami chronionych grzybieni północnych. Gnieżdżą się tu łyski, perkozki i krzyżówki, można także sporopuchę zieloną, a nawet traszkę.

Jadąc rowerem, można też podziwiać widok na górę św. Genowefy – największą wapienną skałę Załęczańskiego Parku, wznoszącą się malowniczo nad korytem Warty. Szlak wiedzie dalej u podnóża góry Zelce, na szczycie której znajduje się rezerwat Węże, najdalej na północ wysunięty fragment skalnego krajobrazu Jury Polskiej z systemem 10 jaskiń krasowych, a także najbogatszymi stanowiskami roślinności wapieniolubnej.

W 1934 roku profesor Jan Samsonowicz wydobył z jaskiń góry Zelce szczątki trzeciorzędowych zwierząt.

– Ten szlak jest zapewne najciekawszy przyrodniczo – mówi Krzysztof Gara z Dyrekcji Sieradzkich Parków Krajobrazowych, który wyznaczył szlaki i jest autorem ich opisu. – Ma trudne odcinki, nadające się raczej dla ludzi z pasją, odkrywców, niż na familijne wycieczki. Także ujście Liswarty i Kocinki to teren trudny do pokonania dla początkujących rowerzystów.

Szlak ujścia Liswarty

Tym razem w rowerową wędrówkę ruszamy z Nowej Brzeźnicy. Po kilku kilometrach droga dochodzi do Trzebcy, gdzie odkryto znaleziska sprzed kilku tysięcy lat, świadczące o istnieniu tam osady i pracowni krzemieniarskiej.

W rejonie ujścia Liswarty silnie meandrująca Warta płynie szeroką, zabagnioną doliną, pełną starorzeczy i podtopionych trzcinowisk. Rejon ten to rozległy, dziki teren, dający schronienie wielu ciekawym gatunkom zwierząt związanych z podmokłymi siedliskami.

Warto zatrzymać się w Kuźnicy, wspomnianej po raz pierwszy w 1557 roku. Dawniej istniały tu młyn i papiernia. Znaczne ilości drzew zużywano w śreniowieczu do przetopu rudy darniowej, a później także w smolarniach.

Piątym szlakiem wyznaczonym w powiecie pajęczańskim jest łącznikowa trasa Patrzyków – Łążek.

– Do odkrycia pozostaje jeszcze znaczna część naszego powiatu – mówi Łukasz Walasik z wydziału promocji pajęczańskiego starostwa. – Mamy nadzieję, że opracowane i wydane ostatnio przewodniki turystyczne, a także informacje zawarte w witrynie internetowej zwrócą uwagę na nasz region turystów z kraju i zagranicy.

* * * * *

Noclegi i wyżywienie
Baza noclegowa

Pajęczno
Pokoje gościnne związku spółek wodnych ul. Wieluńska 34 (0-34) 311 12 21
Pokoje gościnne ul. Reymonta 13 (0-34) 311 14 46

Działoszyn
Pokoje noclegowe „VIP” ul. Piłsudskiego 30d (0-34) 841 49 94

Zalesiaki
Usługi hotelarskie „Malibu” (0-43) 841 41 78

Na terenie powiatu pajęczańskiego działa kilka gospodarstw agroturystycznych, m.in. w Kolonii Chorzew, Ławianie i Skoczylasach w gm. Kiełczygłów oraz w Katarzynopolu i Zmyślonej w gm. Siemkowice

Więcej informacji:

http://www.powiatpajeczno.pl
http://www.ziemialodzka.pl

Gdzie można zjeść?

Pajęczno
Lokal Gastronomiczny „Zajazd” ul. Wieluńska 118 tel. (0-34) 311 33 85

Działoszyn
„VIP” restauracja, bar i parking ul. Piłsudskiego 30d tel. (0-34) 841 49 94

Zalesiaki 14
Usługi hotelarskie „Malibu” restauracja, bar tel. (0-43) 841 41 78

Punkty informacji turystycznej

Pajęczno, ul. Wiśniowa 5, (0-34) 311 33 54
Działoszyn, ul. J. Piłsudskiego19 (0-34) 841 31 77
Nowa Brzeźnica, ul. Kościuszki 103 (0-34) 311 96 70 wew. 219
Siemkowice, Plac XXX-lecia 1 (0-43) 841 72 69

http://lodz.naszemiasto.pl/wydarzenia/658019.html

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: